Du är här:

Kontakta oss

  • Vård- o omsorgsutbildningen: Torggatan 10 (1 tr), samma ingång som arbetsförmedlingen
  • Studie- o yrkesvägledare, Grundläggande vux, Studielänken:
    Lasarettsgatan 5, Trekanten, en trappa ner (under biblioteket).
  • SYV-drop-in: Lasarettsgatan 5, Trekanten, samma plan som biblioteket.
  • Hermods distans: Kontakta Hermods direkt eller studie- och yrkesvägledarna
  • SFI: Strandgatan 21, Arken plan 3 och 4 vid Hans Hedberg museum.
  • Skolledning och administration (rektorsexpedition) Strandgatan 21, Arken hus J plan 4.
  • Postadress: Örnsköldsviks kommun, Vuxenutbildningen, 891 88 Örnsköldsvik
  • Telefon: 0660-889 00
  • E-post: vuxenutbildningen@ornskoldsvik.se
  • Öppet: Vardagar 07.45-16.15 (lunch 11.30-12.30)

Observera att SMS endast kan skickas till mobiltelefoner, inte till nummer som börjar på 0660.

Studie- och yrkesvägledare

  1. Drop-in
    Måndag, tisdag och onsdag 12.00-14.00. Ingen tidsbokning. Drop-in är i Arken Trekanten vid biblioteket.
  2. Mejl
    Mejla vuxenutbildningen@ornskoldsvik.se eller någon enskild vägledare..
  3. Boka tid
    Boka tid gör du enklast via mejl eller på drop in-tiderna. Tidsbokning gäller större frågor som inte hinns med i drop-in.
  4. Telefon
    Om vi inte svarar kan du skicka ett mejl så ringer vi upp dig.

Birgitta Öckerfelt

0660-88320

birgitta.ockerfelt@ornskoldsvik.se

Ingmar Andersson

0660-88821

ingmar.andersson@ornskoldsvik.se

Pia Björlingh

0660-78912

pia.bjorlingh@ornskoldsvik.se

Rose-Marie Hållberg

0660-88556

rose-marie.hallberg@ornskoldsvik.se

Tina Olofsson

0660-88302

tina.olofsson@ornskoldsvik.se

Frida Sedin (tjänstledig)

0660-78913

frida.sedin@ornskoldsvik.se

Haneesha Hafeez (tjänstledig)

0660-78914

haneesha.hafeez@ornskoldsvik.se

Enhetschef för studie- och yrkesvägledarna i kommunen

Maria Oscarsson

0660-88910

maria.oscarsson@ornskoldsvik.se

Skolledning

Andreas K Johansson

0660-88940, 073-0679741

andreas.k.johansson@ornskoldsvik.se

Verksamhetschef

Niclas Wästlund

070-2093910

niclas.wastlund@ornskoldsvik.se

Rektor SFI och Grundläggande vux (Komvux och Hermods)

Thomas Larserud

0660-88902, 070-2056243

thomas.larserud@ornskoldsvik.se

Rektor Gymnasial vux (Hermods, Komvux Vård, Studielänken) och Lärvux.

Administration

Jeanette Lindström

0660-88997

jeanette.lindstrom@ornskoldsvik.se

Marianne Westling

0660-78919

marianne.westling@ornskoldsvik.se

Yvonne Strömberg

0660-88483

yvonne.stromberg@ornskoldsvik.se

Kurator

Lennart Eskilsson

072-5238107

lennart.eskilsson@ornskoldsvik.se

Datorsupport

Edib Alibegovic

0660-88744, 070-3512904

edib.alibegovic@ornskoldsvik.se


Specialpedagog/speciallärare

Marie Eleholm

073-2754555

marie.eleholm@ornskoldsvik.se

specialpedagog

Eva Wikman

070-2168060

eva.wikman@ornskoldsvik.se

lärare svenska

Margaretha Sundin

073-0839274

margaretha.sundin@ornskoldsvik.se

lärare engelska

SFI Lärare

Akki Sidén

073-0508475

akki.siden@ornskoldsvik.se

Anette Edholm

073-0508475

anette.edholm@ornskoldsvik.se

Anette Eglund

073-0508475

anette.eglund@ornskoldsvik.se

Anna Liljedahl

073-0508475

anna.liljedahl@ornskoldsvik.se

Anna Norlin

073-0508475

anna.norlin@ornskoldsvik.se

Annika Nordin

073-0511673

annika.nordin@ornskoldsvik.se

Björn Sidén

070-2028071

bjorn.siden@ornskoldsvik.se

Camilla Adam

070-2483105

camilla.adam@ornskoldsvik.se

Carina Hägglund

070-2483105

carina.hagglund@ornskoldsvik.se

Carl L. Thunberg

073-0508475

carl.thunberg@ornskoldsvik.se

Gudrun Westman

073-0508475

gudrun.westman@ornskoldsvik.se

Helena Nyberg

070-2028071

helena.nyberg@ornskoldsvik.se

Inger Nordlund

073-0511673

inger.nordlund@ornskoldsvik.se

Jennie Forsberg

073-0511673

jennie.forsberg@ornskoldsvik.se

Jenny Svaneby


jenny.svaneby@ornskoldsvik.se

Klara Wallner

073-0511673

klara.wallner@ornskoldsvik.se

Malin Häggström

073-0511673

malin.haggstrom@ornskoldsvik.se

Malu Vestin Renström

073-0511673

malu.renstrom.vestin@ornskoldsvik.se

Max Svensson

070-2286914

max.svensson@ornskoldsvik.se

Nikolla Doja

073-0511673

nikolla.doja@ornskoldsvik.se

Ulrika Holmgren

073-0511673

ulrika.holmgren@ornskoldsvik.se

Waqar Hashem

073-0511673

waqar.hashem@ornskoldsvik.se

Ylva Berglund

073-0508475

ylva.berglund@ornskoldsvik.se

Yvonne Dahlqvist

073-0511673

yvonne.dahlqvist@ornskoldsvik.se

Åke Westblom

070-2483105

ake.westblom@ornskoldsvik.se

SFI inskrivning

Ulrika Holmgren

Se mer info på Sfi-sidan

SFI Studiehandledare

Marlene Boman

070-2028071

marlene.boman@ornskoldsvik.se

Thomas Mascher

070-2059882

thomas.mascher@ornskoldsvik.se

Grundläggande vux Lärare

Ann-Charlotte Gidlund

073-0517058

ann-charlotte.gidlund@ornskoldsvik.se

matematik

Cecilia Gidlund

073-0517058

cecilia.gidlund@ornskoldsvik.se

matematik

Emma Jonsson

070-2286914

emma.a.jonsson@ornskoldsvik.se

svenska

Helena Örestig

070-2286914

helena.orestig@ornskoldsvik.se

engelska, svenska

Jessica Lindahl

070-2286914

jessica.lindahl@ornskoldsvik.se

engelska, svenska

Karin Norgren

070-2286914

karin.norgren@ornskoldsvik.se

engelska, svenska

Lena Sandström

070-2286914

lena.sandstrom@ornskoldsvik.se

engelska, svenska

Mats-Ove Olofsson

073-0517058

mats-ove.olofsson@ornskoldsvik.se

matematik, samhällsorienterande ämnen

Maria Johansson

073-0517058

maria.e.johansson@ornskoldsvik.se

matematik

Max Svensson

070-2286914

max.svensson@ornskoldsvik.se

engelska, svenska

Pia Olsson

070-2286914

pia.olsson@ornskoldsvik.se

engelska, svenska

Therese Söderström

070-2286914

therese.soderstrom@ornskoldsvik.se

svenska

Ulla Söderqvist

070-2286914

ulla.soderqvist@ornskoldsvik.se

engelska, svenska


Grundläggande- och gymnasial vux Hermods distans

Kundtjänst

010-1421020

kundtjanst@hermods.se

Allmänna frågor, kursinnehåll, studieupplägg, prövningar mm

Studerandeservice

010-1421000

studerandeservice@hermods.se

För dig som redan läser hos Hermods

Gymnasial vux - vård och omsorgskurser Lärare

Telefontider: Måndag - torsdag 14.30-15.30, fredag 8.00-9.00. Mejla om du vill att vi ska ringa dig.

Anette Nordin

0660-88905

anette.nordin@ornskoldsvik.se

Anette Nordmar

0660-88905

anette.nordmar@ornskoldsvik.se

Charlotte Forsberg

0660-88921

charlotte.forsberg@ornskoldsvik.se

Christina Dyrén

0660-88921

christina.dyren@ornskoldsvik.se

Christina Forsberg

0660-88905

christina.forsberg@ornskoldsvik.se

Katarina Bylund

0660-88905

katarina.bylund@ornskoldsvik.se

Lena Runosson

0660-88921

lena.runosson@ornskoldsvik.se

Susanne Hellström

0660-88905

susanne.a.hellstrom@ornskoldsvik.se

Ulla Boström

0660-88921

ulla.bostrom@ornskoldsvik.se

LÄRVUX (Nygatan 34A) Lärare

Birgitta Svensson

0660-88822

birgitta.svensson@ornskoldsvik.se

Elisabet Arvidsson

0660-88822

elisabet.arvidsson@ornskoldsvik.se

Iris Ottoson

0660-88822

iris.ottoson@ornskoldsvik.se

Fler kontaktuppgifter för Lärvux


Teknikutbildarna

Kontaktuppgifter finns på länken https://teknikutbildarna.se/kontakta-oss/länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Sidan uppdaterades

2019-09-19

Sidansvarig: