Coronaviruset och covid-19: Folkhälsomyndigheten och Region Västernorrland har skärpt de allmänna råden i länet för att bryta den ökade smittspridningen Läs mer om covid-19 och coronaviruset och hur Örnsköldsviks kommun hanterar coronapandemin.

Stäng

Du är här:

Kontakta oss

Besök

Se karta och info under respektive rubriker nedan.

Telefon

Kommunens kontaktcenter: 0660-88 000
Medarbetarnas direktnummer finns under rubrikerna nedan.

E-post

Gemensam brevlåda: vuxenutbildningen@ornskoldsvik.se
Medarbetares e-post finns under rubrikerna nedan.

Brev

Örnsköldsviks kommun, Vuxenutbildningen, 891 88 Örnsköldsvik

Rektorsexpedition (skolledning och administration) finns på Strandgatan 21, Arken hus E plan 3.
Öppettider: Måndag-torsdag 08:00-16:00, fredag 08:00-14.30 (lunch 11.30-12.30).


För att förhindra smittspridning av coronavirus covid-19 har vi begränsade öppettider under hösten 2020.
Öppet: måndag, onsdag & torsdag kl. 10:00-11:30
Expeditionen är obemannad tisdagar och fredagar.
Övrig tid kan du nå oss på mejl och telefon.

Andreas K Johansson

0660-88940, 073-0679741

andreas.k.johansson@ornskoldsvik.se

Verksamhetschef

Niclas Wästlund

070-2093910

niclas.wastlund@ornskoldsvik.se

Rektor SFI och Grundläggande vux (Komvux och Hermods)

Thomas Larserud

0660-88902, 070-2056243

thomas.larserud@ornskoldsvik.se

Rektor Gymnasial vux (Hermods, Komvux Vård, Studielänken) och Lärvux.

Rektorsexpedition (skolledning och administration) finns på Strandgatan 21, Arken hus E plan 3.
Öppettider: Måndag-torsdag 08:00-16:00, fredag 08:00-14.30 (lunch 11.30-12.30).

 

För att förhindra smittspridning av coronavirus covid-19 har vi begränsade öppettider under hösten 2020.
Öppet: måndag, onsdag & torsdag kl. 10:00-11:30
Expeditionen är obemannad tisdagar och fredagar.
Övrig tid kan du nå oss på mejl och telefon.

Jeanette Lindström

0660-88997

jeanette.lindstrom@ornskoldsvik.se

Marianne Westling

0660-78919

marianne.westling@ornskoldsvik.se

Yvonne Strömberg

0660-88483

yvonne.stromberg@ornskoldsvik.se

Mejl: Du når oss på vuxenutbildningen@ornskoldsvik.se eller direkt till någon vägledare

Telefon

  • Säkrast vardagar 13.00-14.00. Ring numren nedan eller Kontaktcenter 0660-88000.
  • Du kan också mejla ditt telefonnummer så ringer vi upp.
  • Du kan även ringa på "telefon-drop-in" måndagar 10.00-11.30 och torsdagar 12.30-14.00. Ring i så fall till 0660-88000 så blir du kopplad till den studie- och yrkesvägledare som ansvarar för drop-in.

Drop-in: På grund av covid-19 har vi endast "telefon-drop-in". Se ovan.

Boka tid: Görs enklast via mejl.
Vi finns på Lasarettsgatan 5, Trekanten, en trappa ner (under biblioteket).

Birgitta Öckerfelt

0660-88320

birgitta.ockerfelt@ornskoldsvik.se

Vårdutbildningen

Restaurangutbildningen

Ingmar Andersson

0660-88821

ingmar.andersson@ornskoldsvik.se

Gymnasial vux

Prövningar

Frida Sedin

0660-78913

frida.sedin@ornskoldsvik.se

Grundläggande vux
Nivåtester
Studiestartsstöd

Maria Oscarsson

0660-88910

maria.oscarsson@ornskoldsvik.se

Grundläggande vux

Nivåtester

Studiestartsstöd

Rose-Marie Hållberg

0660-88556

rose-marie.hallberg@ornskoldsvik.se

Yrkesutbildningar i andra kommuner,
Studielänken

Haneesha Hafeez (varannan onsdag samt torsdagar och fredagar)

0660-78914

haneesha.hafeez@ornskoldsvik.se

SFI

Elisabeth Edfeldt (deltid)

0660-88320

elisabeth.edfeldt@ornskoldsvik.se

Vikarie

Enhetschef för studie- och yrkesvägledarna i kommunen

Ulrica Westin

072-2363569

ulrica.westin@ornskoldsvik.se

Enhetschef

Kurator har sitt kontor på Lasarettsgatan 5, Trekanten, innanför dörrarna till Lärcentrum.

Lennart Eskilsson

072-5238107

lennart.eskilsson@ornskoldsvik.se

Edib har sitt kontor på Lasarettsgatan 5, Trekanten, innanför dörrarna till Lärcentrum.

Edib Alibegovic

0660-88744, 070-3454776

edib.alibegovic@ornskoldsvik.se

Vi finns på Lasarettsgatan 5, Trekanten, en trappa ner (under biblioteket)

Marie Eleholm

073-2754555

marie.eleholm@ornskoldsvik.se

specialpedagog

Eva Wikman

070-2168060

eva.wikman@ornskoldsvik.se

lärare svenska

Margaretha Sundin

073-0839274

margaretha.sundin@ornskoldsvik.se

lärare engelska

Studieväg 1 finns på Strandgatan 21, Arken plan 3 och 4 vid Hans Hedberg museum.
Studieväg 2 och 3 finns på Torggatan 10, en trappa upp

Akki Sidén

073-0508475

akki.siden@ornskoldsvik.se

Anna Norlin

073-0508475

anna.norlin@ornskoldsvik.se

Camilla Adam

070-2483105

camilla.adam@ornskoldsvik.se

Gudrun Westman

073-0508475

gudrun.westman@ornskoldsvik.se

Helena Nyberg

070-2028071

helena.nyberg@ornskoldsvik.se

Inger Nordlund

073-0511673

inger.nordlund@ornskoldsvik.se

Jennie Forsberg

073-0511673

jennie.forsberg@ornskoldsvik.se

Malin Häggström

073-0511673

malin.haggstrom@ornskoldsvik.se

Ylva Berglund

073-0508475

ylva.berglund@ornskoldsvik.se

Yvonne Dahlqvist

073-0511673

yvonne.dahlqvist@ornskoldsvik.se

Yvonne har sitt kontor på rektorsexpedition Strandgatan 21, Arken hus E plan 3.
Sfi-inskrivning sker i annan lokal


Yvonne Strömberg

Se mer info på Sfi-sidan

Marlene har kontor vid sfi-lokalerna på Arken

Marlene Boman

070-2028071

marlene.boman@ornskoldsvik.se

Vi finns på Lasarettsgatan 5, Trekanten, en trappa ner (under biblioteket)

Cecilia Gidlund

073-0517058

cecilia.gidlund@ornskoldsvik.se

matematik

Emma Jonsson

070-2286914

emma.a.jonsson@ornskoldsvik.se

svenska

Helena Örestig

070-2286914

helena.orestig@ornskoldsvik.se

engelska, svenska

Jessica Lindahl

070-2286914

jessica.lindahl@ornskoldsvik.se

engelska, svenska

Lena Sandström

070-2286914

lena.sandstrom@ornskoldsvik.se

engelska, svenska

Mats-Ove Olofsson

073-0517058

mats-ove.olofsson@ornskoldsvik.se

matematik, samhällsorienterande ämnen

Pia Olsson

070-2286914

pia.olsson@ornskoldsvik.se

engelska, svenska

Ulla Söderqvist

070-2286914

ulla.soderqvist@ornskoldsvik.se

engelska, svenska


Kundtjänst

010-1421020

kundtjanst@hermods.se


Studerandeservice

010-1421000

studerandeservice@hermods.se

För dig som redan läser hos Hermods

Nationella prov och prövningar

072-3413130

hans-ake.dahlqvist@hermods.selänk till annan webbplats

Bokningar av prov görs i lärplattformen Novo.
Proven genomförs i Örnsköldsvik.

 

Kontaktuppgifter till Arena Utbildning kommer att finnas här senare. För närvarande kan du kontakta vår administratör Marianne Westling, 0660-78919, marianne.westling@ornskoldsvik.se




Vi finns påTorggatan 10 (1 trappa upp), samma ingång som arbetsförmedlingen

Anette Nordin

0660-88921, 073-0511683

anette.nordin@ornskoldsvik.se

Christina Dyrén

0660-88921, 073-0511683

christina.dyren@ornskoldsvik.se

Christina Forsberg

0660-88921, 073-0511683

christina.forsberg@ornskoldsvik.se

Lena Runosson

0660-88921, 073-0511683

lena.runosson@ornskoldsvik.se

Ulla Boström

0660-88921, 073-0511683

ulla.bostrom@ornskoldsvik.se


Vi finns på Nygatan 34 A som ligger vid Nolaskolan

Birgitta Svensson

0660-88822

birgitta.svensson@ornskoldsvik.se

Elisabet Arvidsson

0660-88822

elisabet.arvidsson@ornskoldsvik.se

Iris Ottoson

0660-88822

iris.ottoson@ornskoldsvik.se

Vasti Strömgren

0660-88822

vasti.stromgren@ornskoldsvik.se

Fler kontaktuppgifter för Lärvux


Sidan uppdaterades

2020-11-26

Sidansvarig: